Dark Mode On / Off

Čo vidieť v Londýne + návšteva Warner Bros. Studio – The Making of Harry Potter

Londýn, mesto plné zaujímavej architektúry, starovekej histórie, múzeí na svetovej úrovni, jedinečných turistických pamiatok, očarujúcich krčiem a divokého nočného života. Viem, je klišé povedať, že pre každého tu niečo je, ale v tejto rozľahlej metropole to tak naozaj je. Ročne Londýn navštívi viac ako 27 miliónov ľudí, neuveriteľné.

Nie je teda žiadnym prekvapením, že Londýn je na vrchole cestovateľských plánov väčšiny ľudí. Aj na mojom bol. Akurát mňa sem vždy lákala trochu iná atrakcia ako väčšinu ľudí. Prehliadka štúdia WBS, v ktorom sa natáčali slávne filmy Harry Potter, bol môj detský sen a prišiel čas si ho splniť.

Krásny Tower Bridge

Dobré vedieť

Londýn je veľké mesto a cestovaniu verejnou dopravou sa pravdepodobne nevyhnete. Mesto má najväčšiu sieť verejnej dopravy na svete a je naozaj geniálna. Stačí vám kreditná karta a Google. Vyhľadávajte trasy cez Google Maps, ktoré je spoľahlivé a časy odchodov/príchodov sú veľmi presné. Lístky si kúpite jednoduchým priloženým kreditnej karty (alebo telefónu, ak máte kartu uloženú v ňom) vždy, keď vojdete do autobusu, metra alebo vlaku. Pri východe (neplatí pri autobuse) nezabudnite priložiť kartu, inak vás čaká pokuta. Koľko za lístok zaplatíte, záleží od toho, koľkokrát za deň ste verejnú dopravu využili. Nikdy však nepresiahnete sumu 8 €/deň. Táto cena však nemusí byť aktuálna v čase, keď budete do Londýna cestovať, pretože sa často mení.

Navštívila som veľa podobných miest, ako je Londýn, a musím priznať, že toto mesto je na turistov viac než dobre pripravené. Je dobré sa pripraviť na to, že Londýn je najnavštevovanejšie mesto v Európe. Preto buďte pripravení na veľké davy ľudí, pretláčanie sa a dávajte si pozor na svoje veci.

Na návštevu je potrebné si pripraviť slušné vreckové, pretože lacno tu rozhodne nie je. Jedlo a vstupy vás vyjdú na niekoľko desiatok eur. V Londýne sa platí librami. Všeobecne ich potrebovať nebudete, všade viete platiť kreditnou kartou, ale pár drobných sa vám určite zíde. Minimálne, ak budete chcieť navštíviť verejné WC, ktorých je podľa mňa v Londýne žalostne málo.

Čo vidieť v Londýne

Londýn má príliš veľa vecí, ktoré treba robiť a vidieť, aby ste všetko stihli za pár dní. Premyslite si vopred, čo chcete vidieť a zažiť a spíšte si zoznam. Na každý deň si naplánujte určitú oblasť, tak budete môcť z Londýna vidieť viac.

My sme v Londýne strávili celkom 3 dni, a z toho jeden deň sme venovali návšteve WBS. Cestovala som s maminou a sestrou, takže som nám pripravila taký ľahký itinerár s tými najznámejšími miestami.

Ulicami Londýna
Ulicami Londýna

Big Ben

Big Ben, mohutná hodinová veža, ktorá je dominantou centrálnej štvrte Westminster a najväčším lákadlom turistov. Samotná veža bola známa ako St. Stephen’s Tower do roku 2012. Odvtedy ju poznáme ako Elizabeth Tower na počesť diamantového výročia kráľovnej Alžbety II., ktorá sedela na britskom tróne 60 rokov.

Elizabeth Tower je vysoká viac ako 96 metrov s 334 schodmi na výstup do zvonice a 399 schodmi do Ayrton Light na samom vrchole veže. Každý ciferník má v priemere 7 metrov. Zvon váži neuveriteľných 13 ton. Big Ben prvýkrát zazvonil cez Westminster 31. mája 1859.

Londýnska veža je naklonená o 0,26 stupňa na severozápad, kvôli čomu je jej najvyšší bod vychýlený asi o 45 centimetrov. Nikto nevie, čím je tento odklon spôsobený, no ak sa na Big Ben poriadne zahľadíte, mali by ste odklon vidieť.

Pohľad na Big Ben z bočnej ulice

Westminster Abbey

Grandiózny gotický dizajn kláštora priťahuje milióny turistov po celom svete a robí z neho jednu z atrakcií, ktorú musíte vidieť. Westminsterské opátstvo bolo založené mníchmi v roku 960 na ostrove na rieke Temži a je to jedna z najznámejších náboženských budov v krajine. Návšteva Westminsterského opátstva vám priblíži históriu krajiny s panovníkmi, spisovateľmi, vedcami a politikmi, ktorí sa podieľali na jej 1 000-ročnej existencii. Opátstvo je veľmi známe tým, že sa tu uskutočňujú významné kráľovské udalosti.

Londýnske oko

Vedeli by ste si Londýn predstaviť bez tejto atrakcie? Ani ja nie. London Eye je najikonickejšia stavba, ktorá mala byť dočasná atrakcia (podobne ako Eiffelova veža) a po 5 rokoch mala byť odstránená. To sa nestalo a oko stojí na brehu Temži už neuveriteľných 22 rokov.

Či návšteva stojí za to? Bezpochyby áno! Londýnske oko má 32 kapsúl, unesie 800 ľudí a jazda trvá približne 30 minút. Za ten čas si stihnete obzrieť Londýn z každej strany. Za ideálneho počasia môžete vidieť až na diaľku 40 km. V kapsule bolo 15 ľudí spolu s nami, a tak sme sa mohli voľne pohybovať, bez narážania alebo tlačenia sa, čo bolo fakt skvelé. V najvyššom bode sa nachádzate vo výške 135 metrov, čo bol fakt hell pri pohľade dole. Lístok stojí 36 £, ak ho kupujete priamo na mieste, no ak ho zakúpite vopred cez ich webové stránky, vyjde vás 32,50 £.

Wellington Arch

Známa pamiatka bola postavená v roku 1825 a mala slúžiť ako vonkajší vchod do Buckinghamského paláca. V 80. rokoch 19. storočia bol presunutý do súčasnej polohy, oproti vchodu do Hyde Parku. Jeho pôvodný návrh nebol nikdy dokončený. Wellington Arch má vyhliadkovú vežu, ktorú môžete navštíviť a sledovať z nej výmenu stráži alebo sa kochať krásami Londýna.

Buckinghamský palác

Buckinghamský palác je oficiálnym sídlom kráľovskej rodiny. Prvou kráľovnou, ktorá žila v jeho priestoroch, bola Viktória. Práve ona založila túto tradíciu, ktorú nasledovali aj jej nástupcovia.

Do tejto historickej budovy sa počas väčšiny roka nedostanete. Pre verejnosť je palác otvorený od júla do septembra, keď má kráľ/kráľovná voľno. Keďže je palác otvorený len pár mesiacov, záujem o lístky je obrovský a musíte si ich rezervovať vopred cez internet. Počas návštevy sa dostanete len do malého zlomku miestností, ktoré využívala Alžbeta II.

Načasujte si návštevu paláca na 10:45 a uvidíte výmenu stráží. Výmena zvyčajne trvá 45 minút a odovzdanie medzi strážnikmi sa uskutoční o 11:00. Príďte skôr a nájdite si miesto s dobrým výhľadom.

Zaujímavosťou je, že palác bol postavený z rovnakého kameňa, aký sa použil pri stavbe Pentagonu. Pri jeho skúmaní zistili, že sa v ňom nachádzajú vzácne fosílie malých živočíchov, ktoré by mohli byť staré 200 miliónov rokov.

St. James’s Park

Len ťažko sa dá predstaviť, že na tomto mieste sa kedysi pásli ošípané. Dnes je park St. James’s naozaj krásne a pokojné miesto, napriek tomu, že sa nachádza v strede rušného Londýna. V parku sa nachádza jazero, ktoré je domovom kačíc, husí a pelikánov.

Park rozhodne stojí za návštevu a osobne sa mi páčil viac ako známy Hyde Park. Má skvelú polohu, pretože je blízko najznámejších pamiatok Londýna. Môžete si tam kúpiť kávu alebo malé občerstvenie a vychutnať si prechádzku v pokoji a sledovať veveričky pobehujúce pomedzi kráčajúcich ľudí.

Kensington Palace

Kensingtonský palác je kráľovskou rezidenciou už viac ako 300 rokov. Kráľovná Viktória sa tu narodila, žila tu princezná Diana so svojimi synmi a teraz tu žije princ William a Catherine so svojimi deťmi. Kensingtonský palác je však viac ako len kráľovská rezidencia, je to aj jeden z najväčších historických pokladov Londýna a časť paláca je otvorená pre verejnosť. Vstupné je okolo 20 €, no ak vás zaujíma história kráľovskej rodiny, ktorá tu žila, rozhodne toto miesto nevynechajte.

Hyde Park

Hyde Park po stáročia poskytuje kráľovským rodinám a verejnosti možnosť uniknúť z rušných ulíc mesta. Ako jeden z najznámejších parkov v Londýne láka každoročne milióny turistov.

Park je naozaj krásny a dokonale udržiavaný. Hoci si mnoho ľudí myslí, že Hyde Park je najväčší park v Londýne, nie je to celkom tak. So svojou rozlohou 142 hektárov patrí k jedným z najväčších zelených plôch a nájdete v ňom viac ako 4 000 stromov, veľké jazero, dlhé lúky a krásne kvetinové záhrady. Vrelo odporúčam si hneď na začiatku parku kúpiť kávu a prechádzať sa parkom a užívať si ten pokoj.

Tower Bridge

Tower Bridge je dodnes považovaný za inžiniersky zázrak a okrem toho, že je jednou z obľúbených ikon Londýna, je pravdepodobne jednou z najznámejších a okamžite rozpoznateľných stavieb na celom svete.

Bol postavený pred viac ako 125 rokmi, aby uľahčil cestnú dopravu. Pod mostom je obrovská komora, ktorá má vyvážiť bascules (z francúzskeho slova hojdačka). Bascule Chamber je jedným z najzvláštnejších miest v Londýne – obrovská jaskyňa pod mostom, v ktorej sa hojdajú protizávažia, aby most ovládali.

Millenium Bridge

Millenium Bridge, ktorý má len 21 rokov, sa hrdo týči ako jedna z najznámejších londýnskych dominánt. Kráľovná most otvorila pôvodne až v júni 2000 s dvojmesačným meškaním. Na šok verejnosti aj projektantov sa most začal triasť už v prvý deň. Síce si stavitelia boli istí, že nejde o situáciu typu život alebo smrť, napriek tomu urobili múdre rozhodnutie uzavrieť most v deň otvorenia (hoci len na 10 minút).

Oxford Street

Oxford Street bola kedysi cestou, ktorá spájala väznicu Newgate s Hallows v Tyburne. Odsúdených väzňov vyhnali z väzenia po ulici a obesili ich na Tyburnovom strome v Marble Arch. V ceste Oxford Street je malý okrúhly kameň, označujúci pôvodné umiestnenie visiaceho stromčeka.

Dnes je z Oxford Street najrušnejšia nákupná ulica v Európe a nájdete na nej vyše 300 obchodov.

Sky Garden

Neskutočné miesto! Na vrchole veže sa nachádza úchvatná záhrada, ktorá je na poschodiach 35, 36 a 37 a ponúka nerušený výhľad na celý Londýn.

Vstupenky do Sky Garden si musíte rezervovať vopred, čo je jedna z hlavných nevýhod. O lístky je veľký záujem (aj preto, lebo sú zadarmo), a preto je potrebné ich rezervovať čo najskôr. Ja som to skúšala 3 týždne pred odletom a všetko bolo vypredané.

Natural History Museum

Niet pochýb o tom, že pokiaľ ide o múzeá, Londýn má veľa možností, z ktorých si môžete vybrať. Ale len jedno múzeum je tak fantastické, aby malo miesto v itinerári každého cestovateľa, a to je Prírodovedné múzeum v South Kensington.

Čo je na múzeu to najlákavejšie? Medzi must see patrí Hope, obrovská kostra modrej veľryby v Hintze Hall. Je to neskutočný pohľad a odporúčam sa prejsť po celej hale a vychutnať si tie výhľady na múzeum.

Vstup je zadarmo a lístky si môžete kúpiť online alebo na mieste. Odporúčam online, jednoducho preto, lebo nebudete musieť stáť dlhú radu pred múzeom.

Natural History Museum
Natural History Museum

Hampstead Heath

Heath, ako je miestne známe, je súčasťou Londýna už od staroveku a dnes je jedným z najkrajších zelených plôch v celom meste. Je plná chránených oblastí, sladkovodných jazierok, v ktorých sa môžete okúpať, a krásnych pamiatok.

Ponúka jeden z najlepších výhľadov na mesto, ktoré v Londýne nájdete, bezpochyby. Park je 6,6 km od mesta a má rozlohu 790 akrov. Skvelé miesto, ak si chcete na chvíľu oddýchnuť.

Camden

Jedna z najznámejších nákupných oblastí v Londýne, ktorá je často známa ako Camden Market, Camden Lock alebo dokonca Camden Lock Market, sa nachádza v londýnskej štvrti Camden. Trhy, ako najobľúbenejšie atrakcie v Camdene, ktoré musíte vidieť, sú štvrtou najväčšou atrakciou Londýna. Trh má približne 280 stánkov a 54 obchodov.

Chinatown

Dnešná čínska štvrť v Londýne, ktorá bola kedysi domovom hugenotských a maltských prisťahovalcov, sa začala formovať v 50. rokoch, keď sa v tejto štvrti otvorilo niekoľko čínskych reštaurácií. S prisťahovaním ďalších podnikov a služieb sa štvrť za desať rokov stala centrom čínskej kultúry.

Čínska štvrť je ohraničená Shaftesbury Avenue na severe, Rupert Street na západe, Charing Cross Road na východe a Leicester Square na juhu. Ak sem budete cestovať autobusom, nie je možné, aby ste ju nenašli. Ulica je zdobená čínskymi symbolmi, ako sú draci, a tiež lampášmi. Hlavným ohniskom je ulica Gerrard, ktorá prechádza jej stredom. Nenechajte si tiež ujsť bránu do čínskej štvrte na ulici Wardour.

Čínska štvrť každoročne od polovice januára do februára robí pestré oslavy čínskeho nového roka. Dátumy sa menia z roka na rok podľa čínskeho lunárneho kalendára. Ak sa sem chystáte v roku 2023, čínsky Nový rok pripadá na 22. januára.

Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter

Áno, aj ja patrím k veľkým fanúšikom Harryho Pottera a navštíviť štúdio, kde sa filmy natáčali, bol môj veľký detský sen. Už dlhšie som rozmýšľala, že by bol čas si ho ísť splniť. Veľmi rada dávam ľuďom namiesto materiálnych darov zážitky, a tak som mamči a sestre minulý rok pod stromček dala vstupenky do Warner Bros. Studia v Londýne a mohli sme vyraziť.

Warner Bros. Studio Tour London - The Making of Harry Potter
Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter

Ako sa sem dostať?

WBS sa nachádza vo Watforde, približne hodinu cesty autom z Londýna. Dostať sa sem môžete pohodlne vlakom z London Euston (20 minút) alebo Birmingham New Street (1 hodina cesty). Vystúpite na Watford Junction, ktorá bude hlásená aj ako Studio Tour Harry Potter. Pred stanicou uvidíte stáť niekoľko autobusov, ktoré budú olepené rôznou grafikou Harry Pottera, takže nie je šanca, že by ste ich nevideli. Môže sa stať, že pred stanicou neuvidíte žiadny autobus (tak to bolo, keď sme sa vracali zo štúdia). Nemajte strach, naľavo od stanice je veľká autobusová stanica, takže sa postavte niekam, kde budete mať dobrý výhľad na prichádzajúce autobusy a jednoducho počkajte, kým nejaký príde.

Nemusíte sa ani báť, že by ste nastúpili do nesprávneho. Vždy pred vstupom do autobusu vám niekto skontroluje lístok. Cesta do štúdia trvá cca 20-30 minút jazdy. Autobus vás vyhodí priamo pred štúdiom a stačí len vojsť. Opäť vám budú kontrolovať lístky a pred vstupom musíte podstúpiť osobnú kontrolu podobnú tej na letisku. Samozrejme, so sebou nemôžete mať zbrane a podobné veci. Jedlo, foťák a iné osobné veci sú dovolené 😊

Ako to prebieha?

Moja sesternica, ktorá návštevu už absolvovala dvakrát, nám hovorila, aby sme vyrazili aspoň o 4 hodiny skôr, pretože už na autobusy do štúdia čaká šialene veľa ľudí, a kým sa dostaneme dnu, to môžu byť aj 2 hodiny. Vstupy sme mali na 16:00, ale vyrazili sme ráno, pretože sa nám nechcelo čakať a obed s kávou sme si mohli dať priamo v štúdiu.

Z nepochopiteľných dôvodov práve v to ráno išlo len zopár ľudí a v štúdiu sme boli už pred obedom. Funny hovorím si, ale čo tu budeme robiť ešte 5 hodín? 😄 Nikto vám nekontroluje čas prehliadky, takže dovnútra sa dostanete, aj keby ste tu mali čakať 8 hodín. Všimla som si však, že už pred vstupom na prehliadku ľuďom nikto nekontroluje vstupenky, a tak som sa bola spýtať slečny tam, či by bolo možné ísť aj skôr. Povedala, že ak nebude veľa ľudí v rade, nech kľudne prídeme. Dali sme si obed a kávu a postavili sa do radu.

Dovnútra púšťajú určitú skupinku ľudí, myslím, že okolo 30 ľudí, ale nie som si presne istá počtom. Je to z toho dôvodu, že na začiatku vás bude čakať niečo, čo vám neprezradím (aby som vám neskazila zážitok), a musí byť presný počet ľudí. Keď prejdete touto časťou, ste v podstate voľní a môžete sa po štúdiu pohybovať, ako len chcete.

Vstupná sála - Harry Potter
Vstupná sála – Harry Potter

Toto miesto bolo ako z rozprávky. Ja som si návštevu fakt neskutočne užila a asi celý čas som sa usmievala od ucha k uchu. Bola som fakt šťastná, že som tam mohla byť. Nestihla som si všetko pozrieť tak, akoby som si predstavovala, pretože to sa na prvýkrát ani nedá. Štúdio je obrovské a napriek tomu, že sme sa nejako nezdržiavali, sme tu strávili 3 hodiny.

Určite sa sem plánujem ešte vrátiť. Štúdio rozpráva príbehy z natáčania a o ľuďoch, ktorí sa na tom celom podieľali a bez ktorých by filmy neboli tak dokonalé. A aby som nezabudla, na konci prehliadky je darčekový obchod, kde si môžete zakúpiť rôzne suveníry. Ja som si odtiaľ priniesla 3 veci – čarovný prútik (of course), hrnček na čaj a drobné sladkosti.

Londýn je krásne mesto, ktoré si treba hlavne vychutnať. Nesnažte sa v ňom ponáhľať, ale cestujte s kľudom. Londýn vám neunikne a vďaka lacným letenkám sa sem môžete kedykoľvek vrátiť.

Ak by ste sa chceli inšpirovať ako ušetriť na výlete čo najviac, prečítajte si článok, kde všetky tipy podrobne rozpisujem.

Ahoj a cestovaniu zdar!

Nika